Chcete tlačiť 3D aj doma? Vyhodnotili sme pre vás, či sa oplatí mať 3D tlačiareň
3D tlač je tu s nami už niekoľko rokov, no až v poslednej dobe sa o nej začalo hovoriť viac. Tento spôsob výroby vecí je už dostupný aj pre domácich užívateľov. Uvažujete o kúpe svojej vlastnej 3D tlačiarne? Či je ten správny čas, sa dozviete v nasledujúcom článku!
Niekto to najprv musí nakresliť
Spôsobov ako tlačiť veci trojrozmerne je viac. V domácnosti však pravdepodobne budete používať FDM – Fused Deposition Modeling, čiže nanášanie vlákna tuhého materiálu, ktoré sa roztaví a znova stuhne po vypustení z tryskovej dýzy (inak nazvaný extruder). A čo sa dá 3D tlačiarňou tlačiť? Hovorí sa o strojárenských súčiastkach, komponentoch pre ľudské telo, atď. V domácnosti však, samozrejme, kĺbové preparáty asi tlačiť nebudete. Podstatné je, že to, čo chcete vytlačiť, musí byť navrhnuté v nejakej 3D aplikácii a importované do softvéru na ovládanie tlačiarne. Ak snívate o tom, ako si budete tlačiť vlastné Lego kocky, asi vás sklameme. Je to síce možné, ale bude to finančne nákladný a zdĺhavý proces s neistým výsledkom.
Tlačiareň si môžete aj poskladať
Druhá dôležitá otázka je, koľko taká 3D tlačiareň stojí. Technológia FDM, ktorá je najvhodnejšia na domáce použitie a spomínali sme ju vyššie, sa dá zakúpiť za stovky eur, pričom zariadenie, ktoré ju podporuje, môžete kúpiť ako hotovú vec, alebo ako skladačku. Skladačka je o trochu lacnejšia, jej nevýhodou je však vyššia hlučnosť, pretože nemá plastový kryt a tým pádom ani následné odhlučnenie. Ak nie ste veľký kutil a chcete na 3D tlačiarni skôr tlačiť, než ju neustále nastavovať, odporúčame kúpiť hotové zariadenie. Na tlač sa používa náplň, označovaná ako filament PLA alebo ABS. Je to vlastne niekoľko desiatok metrov dlhý kábel navinutý na kotúči, ktorý z z neho odviniete a vložíte do tryskovej hlavy na tlačiarni.
Tlač len v jednej farbe
3D tlačiarne sa odlišujú viacerými parametrami. Hlavným je to, aký veľký model na tlačiarni vytlačíte. Na rozdiel od bežnej tlačiarne je tu tretí rozmer, ktorým väčšinou býva štvorcová základňa, a v niektorých prípadoch je výška zhodná so stranou základne. Vytlačíte teda rozmer napríklad s maximálnou veľkosťou 100 × 100 × 100 mm. Následne sa 3D tlačiarne líšia rýchlosťou tlače, jemnosťou (rozlíšením) a tiež počtom dýz. Na domáce použitie sa budete stretávať s výhradne jednou dýzou, čiže budete môcť tlačiť len v jednej farbe (v jednom čase – po výmene náplne môžete tlačiť v ďalšej). Dajte si pozor na to, čo od svojho zariadenia očakávate a čo ste možno videli na internete, pretože ak si kúpite 3D tlačiareň za 500 eur, určite nebude podporovať tlač pohyblivých komponentov v jednom celku. Oplatí sa teda vôbec kúpiť 3D tlačiareň na doma? V súčasnosti už áno, treba však byť realista a nemať veľké očakávania. Na 3D tlačiarňach vytlačíte naozaj pekné veci a čo je dobrá správa, tisíce hotových objektov ako vzor tiež nájdete na internete.