Dokonale uvarená ryža? Žiaden problém!
Raz je lepivá, inokedy sa pripečie a chytí pachuť spáleniny. Z času na čas sa stáva, že aj napriek opatrnosti sa rozvarí a ponáša sa na nevábnu kašu. Ryža, svetoznáma ázijská obilnina, vie každej gazdinke poriadne zamotať hlavu. V čom tkvie tajomstvo jej prípravy? Sú to správne pomery, ideálny čas alebo dobrý hrniec? S naším návodom sa dozviete, ako uvariť ryžu, aby bola ozaj dokonalá!
Na Slovensku je najobľúbenejšia
Viete o tom, že existuje až 8000 druhov ryže? Poznáme guľaté druhy, podlhovasté druhy, s neutrálnou chuťou alebo jemnou orieškovou. Jedno je isté – proces ich prípravy nefunguje úplne univerzálne, preto je najlepšie, ak sa s ryžou pred jej varením aj dostatočne zoznámite. Základný návod na prípravu ryže nájdete zvyčajne uvedený na obale. V slovenských kuchyniach je najobľúbenejšia klasická guľatozrnná ryža, ktorá sa perfektne hodí do rizota, ako príloha k hlavnému chodu alebo do ryžového nákypu. Pri varení guľatozrnnej ryže môžete začať jej preplachovaním v studenej vode. Práve škrob, od ktorého ju takto očistíme, je totiž “vinníkom”, ktorý stojí za pripaľovaním ryže. Ryžu najprv nasucho pražíme v hrnci za pravidelného miešania, aby sa neprichytila o dno hrnca. Pre zjemnenie chuti môžeme pridať aj lyžicu rastlinného oleja alebo plátok masla. Na 1 pohár ryže pridáme 1,5 pohára vriacej vody. Je dôležité, aby sme na meranie surovín používali pohár alebo šálku s tým istým objemom. Pridáme soľ, dôkladne premiešame, stlmíme plameň a hrniec zakryjeme pokrievkou. Necháme dusiť asi 20 minút.
Metóda pilau
Prípravu ryže však môžeme poňať aj inak. Napríklad ju vložte do hrnca, zalejte väčším množstvom studenej vody a varte. V prípade potreby prebytočnú vodu sceďte – ide o podobný postup, aký sa používa pri varení drobných cestovín (napríklad tarhone). Veľmi populárnym spôsobom varenia ryže je aj takzvaná pilau metóda. Ryža, ktorú si takto pripravíte, má delikátnu chuť a môžete ju jesť bez akýchkoľvek prísad. Najčastejšie sa na pilau metódu používa basmati alebo thajská jasmínová ryža. Aký je presný postup? Najprv v hrnci roztopíme maslo, pridáme nadrobno nasekanú cibuľu a 2 – 3 minúty miešame. Potom do hrnca nasypeme ryžu, 1 – 2 minúty varíme a restujeme bez vody. Pridáme horúcu vodu dochutenú soľou, tymiánom, korením a bobkovým listom. Všetko v hrnci spolu premiešame a necháme krátko zovrieť. Keď sa tak stane, znížime plameň na minimum a zakryjeme hrniec pokrievkou a viac nemiešame. Varíme približne 20 minút.
Skúšali ste ryžovar?
Existujú, samozrejme, aj všeobecné pravidlá, ktoré vám pri príprave ryže môžu pomôcť. Aby neprihorela, ryžu pred varením niekoľkokrát prepláchnite, aby ste sa zbavili škrobu (musí z nej tiecť priezračná voda, nie mliečna). Počas varenia tiež nedvíhajte pokrievku, ani ryžu nemiešajte. Ryžu premiešajte, až keď je hotová, aby sa trochu prevzdušnila. Máte doma ryžovar? Varenie v tomto spotrebiči je omnoho jednoduchšie než v klasickom hrnci. Odpadnú vám totiž starosti s tým, aby ste museli pri hrnci postávať a ryžu strážiť. Je tiež skvelým pomocníkom, ak sa chystáte pripravovať jedlo, pri ktorom je konzistencia ryže zásadná – napríklad sushi. Varenie ryže v ryžovare je naozaj jednoduché. Či už si kúpite ryžovar s nerezovou nádobou alebo hrncom s nepriľnavým povrchom, bude postup totožný. Do vyberateľnej nádoby nasypte toľko ryže, koľko potrebujete uvariť. Pri príprave pritom nie ste obmedzení iba na jeden druh ryže. Uvariť si môžete všetky druhy, ktoré sú v obchodoch k dispozícii. Ryžu v hrnci zalejte vodou (dve odmerky ryže na tri odmerky vody) a môžete pridať aj obľúbené korenie (napríklad kurkumu alebo bylinky) a soľ. Všetko premiešajte, prikryte pokrievkou a ryžovar zapnite. Týmto vaša práca končí – ryža je hotová v momente, keď sa z hrnca odparí všetka voda. V tomto okamžiku sa zároveň termostat prepne do ohrievacieho režimu. Tie najlepšie ryžovary navyše disponujú aj časovačom a je možné u nich nastaviť čas ich automatického spustenia.