Žehlička na vlasy – ako s ňou narábať tak, aby ste si nezničili vlasy?
Aby boli vaše vlasy krásne, lesklé, hladké a hlavne zdravé, musíte ich zbaviť traumy, ktorú spôsobuje žehlička na vlasy. Neznamená to, že by ste si ich mali prestať žehliť úplne, ale mali by ste sa vyhnúť najčastejším chybám, ktorých sa dopúšťame pri skrášľovacích procedúrach. O aké ide?
Ochrana pred žehlením je dôležitá
Keď sa chystáme von, urobíme všetko preto, aby sme nestrácali drahocenný čas zbytočnosťami. A tak sa občas stáva, že postupujeme rutinne, bezmyšlienkovito, alebo si dokonca mnohé úkony skracujeme. To je zásadným problémom aj pri žehlení vlasov. Žehlička na vlasy je veľmi dobrým pomocníkom pre vlasový styling, ale z pomocníka sa ľahko môže stať nepriateľ. Vaše vlasy sa zrazu stanú suchými, lámavými, rozštiepenými, alebo veľmi jemnými a krehkými. Prvým krokom, ako svoje vlasy nezničiť, je použiť pred žehlením ochranný prostriedok. Nepoužíva ho 9 z 10 užívateliek žehličky na vlasy. Sprej na ochranu pred žehlením sa dá použiť aj na ochranu pred fénovaním a kulmovaním, takže ak si ho kúpite, určite to nebude zbytočná investícia.
Nežehlite namokro
Žehlíte si vlasy a Ide z nich para, alebo dokonca vydávajú zvuky? Pozor, vydávate sa tak na najkratšiu cestu do vlasového pekla, pretože to znamená, že vlasy poškodzujete dvojnásobne. Mokrý vlas je totiž najnáchylnejší na poškodenie. Nikdy si nežehlite vlasy po sprchovaní ani kúpeli. Aby ste to mohli urobiť, musia byť dokonale vyschnuté. Ďalšou veľkou chybou je neprečesať každý pramienok pred ožehlením. Možno je s tým viac práce, no skúste myslieť aj na to, že dva skrížené vlasy pritlačí žehlička k sebe a teplo s tlakom ich lámu. Neznie to práve príjemne, však? Takže radšej zoberte hrebeň a češte. Pri žehlení tiež zoberte do úvahy to, že by ste nemali žehliť príliš veľa vlasov naraz. Teplo ich totiž neohreje rovnomerne. A ak máte dlhšie alebo kučeravé vlasy, asi by ste viac ocenili žehličku s väčšou žehliacou plochou.
Čistenie je základ
Vždy radšej vezmite jeden menší pramienok a postupujte súvislým pohybom od korienkov vlasov až po končeky, než by ste mali zastaviť a opakovať pohyby na tom istom prameni. Zastavenie spôsobí nerovnosti a záhyby, opakovanie pohybov zasa poškodzovanie. Nájdite si na žehlenie optimálnu teplotu – nie je dobré žehliť na najnižšej, ktorá toho s vlasmi veľa neurobí, ale ani na najvyššej, ktorá ich zasa zničí. Hovorí sa, že čistota je pol života, ale napadlo niekomu vyčistiť žehličku? Po žehlení to samozrejme nemá zmysel, je predsa horúca. Zvyšky kožného mazu, ktoré ostávajú na žehličke, nezničí ani vysoká teplota. Dbajte preto na to, aby ste po vychladnutí a použití žehličky mysleli aj na čistotu. Ak sa všetkým spomínaným chybám vyhnete, žehlenie by vám nemalo ublížiť.